Wpisy archiwalne w kategorii

Wschodnia Słowacja 2010

Dystans całkowity:715.90 km (w terenie 0.00 km; 0.00%)
Czas w ruchu:27:43
Średnia prędkość:25.83 km/h
Maksymalna prędkość:73.50 km/h
Liczba aktywności:5
Średnio na aktywność:143.18 km i 5h 32m
Więcej statystyk

Wschodnia Słowacja 2010: podsumowanie

Wtorek, 3 sierpnia 2010 · Komentarze(3)
czytaj od początku!
A więc wróciłem. Kolejny dłuższy wypad za mną. Wiele zobaczyłem, przejechałem trochę mniej, no coż tak to z pogodą bywa. Czas z rodziną, piękne miasta, jaskinie i koniec końców jezioro ;). Pobiłem rekord długości trasy (288 km), wysokości (999 m n.p.m.) i przekroczenia prędkości na znaku (35 km/h z Kosickej Novej Vsi do Kosickich Olsan) ;p. Trochę statystyk:

km: 715,92 km
t: 27 h 12 min
vmax:73,50 km/h (Magura w stronę Gładyszowa i z powrotem w stronę Gorlic)

Pech to pech, gdyby nie pogoda km pewnie byłoby ponad 1200 km, ale z drugiej strony nie dało by rady zobaczyć tylu pięknych miejsc, jednak samochód to samochód ;).

<< Dzień poprzedni

Wschodnia Słowacja 2010: nazad

Poniedziałek, 2 sierpnia 2010 · Komentarze(0)
W nogach +280, a tu wracać trzeba, co w wersji minimalistycznej oznacza ponad 160 km. Jeszcze wczoraj myślałem udowodnię coś sobie, zrobię druga dwusetkę itp. Pomyślałem jednak, tak jak wczoraj - nie jeżdżę dla km, wolę iść rano z rodzinką na plażę, w końcu byłem tylko dwa razy. Tak też zrobiłem. Wyjazd dopiero o 12.

Forma mnie zaskakuje. Myślałem, że będzie to męka, na dojechanie i finito, a tu ładnie lecę do Strażskich. Krótki rzut oka przez zaporę:



Pierwsza górka, jest też Vranov. I wtedy zaczynam czuć wczorajszy wypad, tzn. ręce i stopy szybciej drętwieją i pierwszy przystanek ok. 16 km wcześniej niż standardowo, czyli na 46 km.

Kolejne km lecą mozolnie, droga z płaskimi hopkami, nuży mnie to okropnie. Na ruchu wahadłowy dwa razy łapie się na chwilę z polską ciężarówkę, jednak za każdym razem szybko odpuszczam, widząc niepewny asfalt pod kołami. Przed Kapusanami większa hopa, a także ruch dopieka i mam dość - drugi przystanek dzisiaj.



Gdyby nie tak niehumanitarne warunki w tym miejscu pewnie skoczyłbym do Presova, ale w taki skwar odechciało mi się 10 km ekspresówki z masą tirów i innego żelastwa. Chwilę później lecę już na Bardejov, gdzie docieram właściwie bez przerw, po drodze opychając się przydrożnym jabłkami - grunt to dobrze się odżywiać (metalami ciężkimi ze spalin). Uzupełniam braki w bardejovskich widokach:



I zaczyna się. Do Zborova jakoś idzie. Potem już 10 km co raz bardziej pod górę do granicy. Jakoś się wtaczam, stwierdzając po drodze, że znaki kłamią z tymi km ;). Od Koniecznej do domu lot jak na skrzydłach, dobrze dostać takiego powera na sam koniec ;).

<< Dzień poprzedni Podsumowanie

Wschodnia Słowacja 2010: Horka a Uhorna

Niedziela, 1 sierpnia 2010 · Komentarze(5)
Nadszedł długo oczekiwany dzień - rajd w Słowacki Kras. Dzień przywitał mnie pięknie:



Początek nieciekawy - do Koszyc są niby trzy podjazdy, ale takie płaskie i nudne, na zjazdach też nie poleci za szybko, jednym słowem droga międzynarodowa dla tirów. Jednak od Dargovskiego priesmyku już fajnie się jedzie, jedynym urozmaiceniem są mijane pola słoneczników:



Szybko orientuje się w Koszycach co i jak, w końcu jestem tu po raz 7 albo i 8 (i dalej mi się podoba). Cóż mogę powiedzieć, o tym miejscu? Atmosfera i charakter nieco odbiega od słowackiego typu, który tchnie jeszcze minionymi czasami komunizmu. Jakby okno na Europę, nowocześnie, schludnie, czysto. Ale to tylko moje skromne zdanie. Dla uzupełnienia pare fotek wnętrza katedry pw. św. Elżbiety:



]





Zostaję na mszę, a tu niespodzianka - odprawiają po łacinie! No cóż nieczęsto w naszych czasach, taki obrządek jest praktykowany, rzeczywiście brzmi to dostojniej i podnioślej, zwłaszcza względem języka słowackiego ;p.

Zakupy w Billi i trzeba sypać, bo czas goni. Bez większych problemów (tylko bidon otworzył się z hukiem na wczesnym zielonym) przedzieram się przez miasto i po kilku km ekspresówką ekspresowo skręcam w żółtą na Jasov. Ładna, ale cięzka droga, jeden z cięższych fragmentów. Hopki, to znów dłuższy podjazd, jakaś serpentynka - ni ma letko, że tak powiem ;p. Zatrzymuję się przy przydrożnej jabłonce, które w tym kraju masowo sadzi się wzdłuż szos. Owoców mnóstwo, jem, pakuję kieszonki po brzegi i but dalej.



Dziś nie zatrzymuje się w Jasovie, (Jasovska jaskyna + hrad + Premonstrasky klastor), tylko od razu uderzam w kierunku Stosu przez Medzev. Ciekawie prezentowały się fabryczne kominy na tle zboża i górek. W Stosie zabawna sytuacja - dopiero trzecia ekspedientka rozumie moje pytanie o cenę jakiegoś napoju. Zaczynam młóckę - 7,84 km podjazdu po serpentynach, większość w przyjemnym lesie. Mijam dużo rowerzystów, wszyscy w przeciwną stronę, potem miałem okazję przekonać się dlaczego. W ogóle co do ichnich bikerów - z kulturką u nich na bakier - mało kto odmach, patrzą się jak na debila... W połowie mija mnie z rykiem wataha madziarskich motocyklistów. Wiąże się z tym ciekawostka, a mianowicie, podobno, za tych "lepszych" czasów, na Węgrzech ciężko było o samochody, był wybór - trabanty lub motorynki - stąd tyle węgierskich motocyklistów (dużo mnie dziś ich mijało). Niemniej jednak nachylenie jest niespecjalne, zjazd do Smolnika po serpentynach, więc też nie pociśnie.







Kilka km do Uhornej, jednego z moich dzisiejszych celów. Właściwie to chcę wjechać na górującą powyżej przełęcz - Uhorianske sedlo.


Jest i Uhorna...

I zaczyna się:


Ciężko od samego początku. Na szczyt jest około 4,5 km, z czego 3 km to 18%, reszta też niewiele ustępuje. W końcu wdzieram się na górę i kolejno dopada mnie tu: zaskoczenie i rozczarowanie. Dlatego, że aż 999 m i nie, że 1000 m ;p.






Z prawej Uhorna, maleje w oczach...

Teraz czas na nagrodę, czyli 12 km zjazdu. Samochodem podjeżdżaliśmy w mgle i było naprawdę ekstra: kręta, górska droga, żadnych barier, z prawej stok, z lewej przepaść w las, stromo i bez końca. Dziś, owszem, kręto stromo i bez końca, tyle, że asfalt kiepściutki, co umknęło oczywiście na 4 kołach. Do tego stopnia, że po około 5 km staję, co by ręce, klamki i klocki odpoczęły od ciągłego heblowania. Na szczęście druga połowa zjazdu ma nieco lepszą nawierzchnię i hamowanie tylko przed zakrętami (ale i tak jazda na stojąco, żadne składanie się, dokręcanie itp.). Skręcam sobie na drugi dzisiejszy cel - hrad Krasna Horka. Sam obiekt prezentuje się niezwykle ciekawie na wzgórzu, z parkingu czeka mnie ostra ścianka a'la krzyż w ropicy. Ostatnie metry po wyślizganych płytach z piaskowca. W ferworze walki omijam je co by nie wyryć na twarz, wjeżdżam w kadr jakiejś rodzince, ludzie ogólnie dziwią się widokowi roweru na takiej stromiźnie. Heh, było o co walczyć, na dziedziniec wstępu nie ma, wstęp + zgoda na foty. Pocałujta mnie w żyć. Pare ujęć tego i owego:




W zasięgu wzroku i krat...


fire at will, goats!


Końcowe metry z płyt...


Na zamku są jeszcze rycerze ;p.


Krasnohorske Podhradie.


Z dalszej perspektywy...

Wpadam na główniejszą drogę i od razu niełatwy podjazd pod Jablonovske sedlo (555 m). Oj, troszkę poczułem tu wcześniejsze km, a może po prostu było stromo? Przy trzech pasach (dwa w górę, jeden w dół) człowiek traci rozeznanie... Ze szczytu ciekawy widoczek, na jakieś miasteczko i duże zakłady przemysłowe. Od lewej wapienne skały... Żyć nie umierać, wiaterek w końcu po pleckach. Szkoda, że nie znam zjazdu i ruch duży, bo nie mogę się puścić zbyt szybko...


Próbowałem, nie dało efektu...



Od tego momentu, aż do Mlodavy nad Bodvou (nazwa węgierska Szepsi, bardzo mi się podoba) towarzyszą mi wapienne wzgórza i kamieniołomy. Nie powiem widoki ładne, choć jakoś weny do focenia nie mam. Przed Turną nad Bodvou skręcam w miejscowość Zadiel, co by zerknąć z bliska na wapienny wąwóz. Z bliska nie wydał mi się już taki cudowny ;).



W Moldavie pieprzę jasovske górki i lecę ekspresówką do Koszyc. Pobocze i zero problemów ze strony kierowców. Tam łapie mnie delikatny kryzysik - szosa płasko ciągnie się od okołu 30-40 km, co skutkuje znużeniem. Na rogatkach odzyskuję wiarę w podjazdy i ruszam szybkie lody w Aidzie na starówce. Polecam gorąco (czerwona kamienica na północ od katedry, 0,30 euro, gałka, pyszne, niestety wc płatne, jak to na Słowacji bywa...). Od tego momentu, pomimo 220 km na liczlu, lecę pięknie. Podjazdy znikają w mgnieniu oka, ostatnia przerwa na batona na Dargovskym priesmyku i jestem w domu ;).


Zwycięstwo!


Przełęcz jest świetnie uzbrojona - na szczycie takie oto działo samobieżne + T-34, a u podnóży podjazdu, z obu stron strzegą dwa T-34.

Supported by:




<< Dzień poprzedni Dzień następny >>

Wschodnia Słowacja 2010: Debreczyn

Sobota, 31 lipca 2010 · Komentarze(0)
Dziś udało się zwiedzić piękno miasta wschodnich Węgier - Debreczyn i Tokaj:


krasny magyarsky jazyk









Kościół reformacki. Ciekawostka jest taka, że dużo na Węgrzech żółtych świątyń. Czemu? Podobno księżniczka Sisi lubiła ten kolor. Jest się królewna się może to i owo.




Największa w Europie ceramiczna fontanna na pierwszym planie, a w tle interesujący hotel Aranybika ;).


synagoga, co chyba łatwo zresztą zauważyć ;).


Malutki tokajski ryneczek ;).




I na koniec tokajska uliczka...

<< Dzień poprzedni Dzień następny >>

Wschodnia Słowacja 2010: Morske Oko

Piątek, 30 lipca 2010 · Komentarze(0)
Po całym dniu plażowania potoczyłem się nad Morskie Oko. Słowackie Morske Oko. Jest to ładne, górskie jeziorko położone na wysokości 610 m.n.p.m. Początek szybko, aż do skrętu na właściwą drogę, przez Remetskie Hamre. 12-13 km lekkiego podjazdu, wyciąga ze mnie całą chęć jazdy. Porządne nachylenie dopiero na ostatnich 800 m... Parę fot i ruszam dookoła jazera. Znajduję drogę, która zdaje się zamykać pętlę. Po km moim oczom ukazuje się TEREN! Aaa! Nie zrażony ruszam, wystraszając po drodze sarną, która chciała przekroczyć ścieżkę. Końca nie widać, ja nie mam lampki, więc wracam tą samą drogą. Aż do Kaluży tempo ekspresowe - pół drogi grubo ponad 40 km/h. Wpadam elegancko przed 22, a jutro (samochodem) do Rumunii ;).


Morske Oko.



<< Dzień poprzedni Dzień następny >>

Wschodnia Słowacja 2010: Uzhorod a Porubka

Czwartek, 29 lipca 2010 · Komentarze(1)


Nic nie zapowiadało, że w końcu ruszę pojeździć - pogoda była bardzo niestabilna - raz lało, raz padało...

Dzień zaczął się jednak nieco inaczej. O 7 ruszamy z ojcem, oczywiście samochodem, na zwiedzanie pobliskiego Użhorodu. Na granicy szybko - tylko po pół godziny u Słowaków i Ukraińców. Miasto zapuszczone, pełno bruku, katedralnyj sobor ciekawy:







Zakupy i ruszamy z poworotem. Na przejściu masakra - u Ukraińców tylko 20 minut, a u naszych południowych "przyjaciół" 4 godziny 25 minut... Nie będę w tym miejescu przeklinał na ich lenistwo i widoczne chamstwo, bo nie śpieszyli się i przeszukiwali samochody na dziesiątą stronę, szukając nie wiadomo czego.



Jedynym plusem była poprawa pogody - w końcu na plażę, Sirava:





Jako, że siedzenie bez przerwy na plaży nie dla mnie, ruszam na rekonesans, do opuszczonego ośrodka wczasowego położonego prawie dosłownie na plaży:
















Potem pokręcić. Było późno, więc ruszam na podjazd za Vinnianske Jazero - 7,6 km pod górę, ale nie jest jakoś bardzo ciężko. Zjazd masakra - ponad 70 km/h bez dokręcania i hamowanie przed kończącym zakrętem, nie wiedziałem czy wejde tam tak szybko. I dalej nie wiem ;p.. Od strony Porubki (od sklepu), tylko 2,65 km, ale mega stromo. Zjazd do Vinnego beznadziejny - w lesie ciemno, na dodatek za połową duże dziury. Tuż nad samym Jazerem przeskakujew mroku jakaś sarna. Hehe, byłoby miło ;p... Potem tylko nad Shirave - świerszcze dają piękny koncert.

Zachód nad Vinnym:




Niebo w Porubce...



dla ciekawych

<< Dzień poprzedni Dzień następny >>

Wschodnia Słowacja 2010: Ochtinska Aragonitova Jaskyna

Wtorek, 27 lipca 2010 · Komentarze(3)
Kolejny dzień niepogody, chociaż dziś to klimacik był, szczególnie w jednym miejscu.

Na początek, uderzenie na Węgry, na Hadik kastely:



Potem zwiedzanie Ochtinskej Aragonitovej jaskyny. Podjeście pod pawilon:



Opłata za focenie, 10 euro, zdjęcia dzięki uprzejmości Mozilli Firefox.







Jaskinia ta jest jedna z trzech na świecie posiadającą taki wystrój, w Europie jedyną, dlatego warto. Czym jest aragonit? To odmiana węglanu wapnia, produkt niskotemperaturowych procesów hydrotermalnych, występuje w pęcherzach pogazowych oraz W kawernach wapiennych i strefach utleniania złóż kruszców, w osadach gorących źródeł (składnik grochowców). Nazwa wiąże się z miejscem występowania – Molina de Aragon (Hiszpania).

W Krasnohorskim Podhradiu skręcamy na Smolnik i mamy okazję przejchać się niezwykle krętą i malowniczą drogą, które od tego dnia codziennie chodziła mi po głowie, bo była w zasięgu, doby i moich skromnych rowerowych sił ;).


18% w dół.









W Uhornej mała przerwa, dla ostygnięcia hamulców...



I kolejne serpentyny, tym razem piękny widok na Smolnik. Naprawdę klimatyczne miejsce.





<< Dzień poprzedni Dzień następny >>

Wschodnia Słowacja 2010: Eger

Poniedziałek, 26 lipca 2010 · Komentarze(0)
Węgry, Hungary, Magyar, jak kto woli.


Karoly kastely - przepiękny park...






Ach to słowackie olinowanie... Kościółek w Pallhazie ;).

Fuzer-varrom:






Wioska Fuzer.


Góry na północ.















Nasz woźnica gotowy do drogi ;):


Finałem był Eger, ale na razie morze słoneczników przed Miskolcem:




Miskolc.

Bazylika w Egerze:







Oprócz tego, najbardziej wysunięty na północ relikt tureckiego panowania, a jednocześnie arabskiej kultury, minaret:



I na koniec jakiś ładny kościółek:



<< Dzień poprzedni Dzień następny >>

Wschodnia Słowacja 2010: Gombasecka Jaskyna

Niedziela, 25 lipca 2010 · Komentarze(0)
Leje, leje, leje, czasem pada, wieje ogólnie wymarzona pogoda. Ale jest plan B, czyli zwiedzanie by car. Dziś padło na Gombasecką jaksynię, polecam (zdjęcia z internetu, pozwolenie na focenie w jaskini to 10 euro, także dałem dupie siana ;p):





Zanim dojechaliśmy do jaskini, krótka wizyta w Jasovie, gdzie znajduje się również grota, zamek (którego nie znalazłem i klasztor):





Pod (jak sądzę) sekwoją...

A po za tym, Koszyce:


Panorama z Kosickej Novej Vsi.


Pozdrowienia dla dowcipnych panów z OMV ;).


Cukiernia Aida, najlepsze lody na Słowacji ;).


Dom sv. Alżbety.




Okienko ciekawego, neogotyckiego pałacyku...

Więcej fot Koszyc w dniach następnych, były lepsze warunki :).

<< Dzień poprzedni Dzień następny >>